а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрошета

попрошетаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прошета некого малку, некое време.
Англиски: walk
Примери:
Таа го попрошета детето во паркот.
2. Прошета малку, некое време.
Англиски: walk
Примери:
Ајде да попрошетаме низ градот.
3. (се попрошета) Се прошета малку, некое време.
Англиски: walk
Примери:
Вечерта тој се попрошета малку низ дворот.
Изведенки
попрошетува несв.
(се) попрошетуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи