а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрочита

попрочитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Прочита малку, делумно нешто.
Англиски: read
Примери:
Го попрочита весникот и заспа.
Изведенки
попрочитува несв.
попрочитуваат
Чита малку или одвреме-навреме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи