а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрочисти

попрочистат
Вид збор: Глагол, свршен
Прочисти уште малку.
Англиски: clean, purify
Примери:
Дождот го попрочисти воздухот.
Изведенки
попрочистува несв.
попрочистуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи