а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попротиви

се попротиват
Вид збор: Глагол, свршен
Се противи малку, некое време.
Англиски: resist
Примери:
Отпрвин се попротиви малку, но сепак се согласи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи