а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попротегне

попротегнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испружи, оптегне малку раце, нозе.
Англиски: stretch
Примери:
Седна и ги попротегна нозете.
2. (се попротегне) Се испружи, се оптегне малку.
Англиски: stretch
Примери:
Стана и се попротегна.
Изведенки
попротегнува несв.
(се) попротегнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи