а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попроретчи

попроретчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да биде нешто малку поретко; проретчи малку.
Примери:
Ги потсече гранките и ги попроретчи.
2. (се попроретчи) Се проретчи малку, донекаде.
Примери:
Со годините косата му се попроретчи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи