а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попродолжи

попродолжат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Потрае малку подолго од предвиденото време.
Примери:
Состанокот ќе попродолжи.
2. (се попродолжи) Се одвива, трае подолго од предвиденото.
Примери:
Рокот на пријавување се попродолжи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи