а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попроговори

попроговорат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да кажува по нешто, проговори по малку.
Англиски: speak
Примери:
Вечерта тој му попроговори за работата, но не му кажа сѐ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи