а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попробуди

(се) попробудат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се разбуди малку, донекаде.
Англиски: wake up
2. Се појави, предизвика малку некакви чувства.
Англиски: wake up
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во него се попробудија старите чувства.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи