а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрободе

попрободат
Вид збор: Глагол, свршен
(само 3. л.) Почувствува некој, се појави некому малку остра болка.
Примери:
Нешто ме попрободе во градиве.
Изведенки
попрободува несв.
попрободуваат
Почувствува малку или одвреме-навреме остра болка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи