а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попричека

попричекаат
Вид збор: Глагол, свршен
Причека уште малку.
Англиски: wait
Примери:
Ајде да попричекаме да видиме како ќе се развиваат натаму дејствата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи