а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попритури

попритурат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Притури, налее малку течност и сл., од еден во друг сад.
Англиски: pour
Примери:
Попритури уште вода во тенџерето.
2. Придаде, прикладе уште малку.
Англиски: add
Примери:
Тој си попритури од јадењето.
Изведенки
попритура несв.
попритураат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи