а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попритивне

попритивнат
Вид збор: Глагол, свршен
Притивне малку, донекаде.
Англиски: silence
Примери:
Вревата попритивна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи