а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попритегне

попритегнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Притегне, пристегне уште малку, малку посилно.
Англиски: tighten
Примери:
Тој ги попритегна малку дизгините.
Момчето ги поправи врвките и ги попритегна.
2. Изврши мал притисок врз некого за да дојде до саканата цел.
Англиски: pressure
Употреба: Преносно значење
Примери:
Откако го попритегнаа, тој им ја кажа целата вистина.
Изведенки
попритегнува несв.
попритегнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи