а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попристоен

попристојни
Вид збор: Придавка
Што е повеќе пристоен.
Англиски: more decent
Примери:
Попристоен од неговиот татко.
Изведенки
попристојно прил.
Пример: Се однесуваше попристојно од минатиот пат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи