а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попристегне

попристегнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пристегне, затегне уште малку, во доволна мера.
Примери:
Тој го попристегна вентилот на цевката.
2. (се попристегне) Се пристегне, се затегне уште малку, во доволна мера.
Изведенки
попристегнува несв.
(се) попристегнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи