а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попристапен

попристапни
Вид збор: Придавка
компаратив од пристапен
Англиски: more accessible
Примери:
попристапни цени
попристапен човек
FlexiMac
 менување на македонски глаголи