а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поприсети

(се) поприсетат
Вид збор: Глагол, свршен
1. присети
Примери:
На разделба тој се поприсети нешто и се поврати.
2. насети
Примери:
Селаните се поприсетија каде е работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи