а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поприпушти

поприпуштат
Вид збор: Глагол, свршен
Припушти, попушти малку, уште малку, донекаде.
Примери:
Тој чинеше подзатегни, па пак пушти, поприпушти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи