а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поприкрие

поприкријат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Скрие нешто малку, донекаде од поглед.
Примери:
Таа се заврти за да ги поприкрие солзите.
2. Не дозволи да се разбере нешто, да се открие некој.
Примери:
Тој сакаше да ги поприкрие своите траги.
Изведенки
поприкрива несв.
поприкриваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи