а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поприкрепи

поприкрепат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прикрепи, прицврсти малку, површно нешто.
Примери:
Тој закова две шајки на вратата за да ја поприкрепи.
2. Придржи малку, некое време.
Примери:
Тој го поприкрепи за да не падне.
Изведенки
поприкрепува несв.
поприкрепуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи