а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поприкладе

поприкладам
Вид збор: Глагол, свршен
Додаде уште малку, придодаде.
Примери:
Дедото поприкладе малку дрва во огнот.
Изведенки
поприклава несв.
поприклаваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи