а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поприкачи

(се) поприкачат
Вид збор: Глагол, свршен
Се качи малку повисоко, се поткачи малку.
Примери:
Старецот се поприкачи на височинката.