а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поприкаже

поприкажат; поприкажи, поприкажете; поприкажав, поприкажаа; поприкажал; поприкажан; (ќе) поприкажев, (ќе) поприкажеа; (ќе) поприкажел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29060
1. Прикаже, раскаже малку, кусо време.
Англиски: tell Албански: rrëfej, tregoj pak
Примери:
Сношти им поприкажав на внуците за моето детство.
2. Поразговара со некого, еден со друг, малку, некое време.
Англиски: talk Албански: bisedoj pak
Изведенки
поприкажува несв.
поприкажуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК