а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попридржи

попридржат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Придржи малку, некое време.
Примери:
Тој му ја попридржи вратата за да може да ги внесе куферите.
2. (се попридржи) Се придржи малку, некое време.
Примери:
Тој се попридржи за оградата и стана.
Изведенки
попридржува несв.
(се) попридржуваат