а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попридаде

попридадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Придаде, додаде уште малку нешто како дополнување, дополни.
Англиски: add
Примери:
Ќе ми попридадеш ли некој денар?
Тој попридаде уште еден играч во екипата.
2. Придаде некое својство, особина; припише смисла, значење.
Примери:
Тоа му попридаде поинаков изглед на цртежот.
Изведенки
попридава несв.
попридаваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи