а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поприготви

поприготват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Приготви, спреми малку, донекаде некого или нешто.
Англиски: prepare
Примери:
Тој ги поприготви парите за плаќање.
Мајката им поприготви храна за по пат.
2. (се поприготви) Се приготви, се спреми малку, донекаде.
Англиски: prepare
Примери:
Ученикот се поприготви за натпреварот.
Изведенки
поприготвува несв.
(се) поприготвуваат