а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попригоди

попригодат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пригоди, спреми малку, донекаде некого или нешто.
Англиски: accommodate
Примери:
Таа сакаше да им попригоди ручек на гостите.
2. Приспособи малку, донекаде.
Англиски: accommodate
Употреба: Ретко
Изведенки
попригодува несв.
попригодуваат