а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попригледа

попригледаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Води грижа за некого некое време, определен период.
Примери:
Таа го попригледа дури беше болен.
2. Внимава малку на некого или нешто.
Примери:
Тој го задолжи да попригледне како се одвиваат работите во рудникот.
Изведенки
1. попригледне св.
попригледнат
2. попригледува несв.
попригледуваат
повт.
3. попригледнува несв.
попригледнуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК