а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поприврши

попривршат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши, доведе скоро до крај некаква започната работа.
Примери:
Имаа малку време за да го попривршат тестот.
Откако попривршија со јадењето, таа го донесе кафето.
Изведенки
попривршува несв.
попривршуваат