а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поприврти

(се) попривртат
Вид збор: Глагол, свршен
Се задржи негде некое време.
Примери:
Тој се поприврти што се поприврти и закиниса надолу по патот.
Изведенки
попривртува несв.
(се) попривртуваат