а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поприврзе

поприврзат; поприврзи, поприврзете, поприврзав, поприврзаа, поприврзал, поприврзан, (ќе) поприврзев, (ќе) поприврзеа, (ќе) поприврзел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36290
1. Приврзе малку, уште малку некого или нешто за нешто друго.
Англиски: tie
Примери:
Тој го поприврза коњот за дрвото.
2. Натера, принуди некого да биде постојано на едно место.
Англиски: tie
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сега болеста го поприврза за постела.
3. Приврзе некого малку повеќе кон себе.
Англиски: bind
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со тие зборови таа го поприврза кон себе.
4. (се поприврзе) Стане верен, близок на некого или на нешто.
Изведенки
поприврзува несв.
(се) поприврзуваат