а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попривлече

попривлечат; попривлечи, попривлечете, попривлеков, попривлекоа, попривлекол, попривлекле, (ќе) попривлечев, (ќе) попривлечеа, (ќе) попривлечел, попри ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33282
1. Приближи малку некого или нешто кон себе.
Англиски: pull
Примери:
Таа го попривлече кон себе и силно го гушна.
2. Предизвика интерес, внимание, љубопитност и сл.
Англиски: attract
Употреба: Преносно значење
Примери:
Новите книги го попривлекоа нашето внимание.
3. (се попривлече) се довлече
Англиски: drag
Употреба: Ретко
Изведенки
1. попривлечува несв.
(се) попривлечуваат
2. попривлекува несв.
(се) попривлекуваат