а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попривикне

попривикнат; попривикни, попривикнете, попривикнав, попривикнаа, попривикнал, попривикнат, (ќе) попривикнев, (ќе) попривикнеа, (ќе) попривикнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Привикне, навикне малку себе или некого на нешто.
Англиски: adapt
Примери:
Подоцна тој попривикна на новата средина.
Му треба време да го попривикне да учи.
2. (се попривикне) Се привикне, се навикне малку, донекаде.
Англиски: adapt
Изведенки
попривикнува несв.
(се) попривикнуваат