а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поприближи

поприближат; поприближи, поприближете, поприлижив, поприближија, поприближав, поприближаа, поприближил, поприближал, поприближен, поприближан, (ќе) по ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави некого или нешто малку поблиску до друг, до друго.
Англиски: move closer
Примери:
Таа ја поприближи масата до прозорецот.
2. Стигне, дојде малку поблиску до некого или до нешто.
Англиски: approach
Примери:
Дури кога поприближивме, таа го здогледа момчето.
3. (се поприближи) Се приближи малку, донекаде.
Англиски: approach
Изведенки
поприближува несв.
(се) поприближуваат