а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попречисти

попречистат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ослободи, исчисти малку, донекаде од ненужни примеси.
Примери:
Ѕидарот го попречисти песокот од камчиња.
Откако го попречисти текстот од грешки, повторно го прочита.
2. Прочисти малку, во помала мера.
Примери:
Изврна и воздухот се попречисти.
Изведенки
попречистува несв.
попречистуваат