а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попречен

попречниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13478
1. Што е поставен напреку, попреку.
Англиски: crosswise, across
Примери:
попречна улица
2. (глаг. прид. од попречи) Што има телесни пречки.
Англиски: disabled
Примери:
попречено лице
Изведенки
попречно прил.
напречно
Пример: Потоа гредата ја свртија попречно за да го затворат влезот.