а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрецеди

попрецедат
Вид збор: Глагол, свршен
Исцеди малку течност низ цедилка, газа и сл.
Примери:
Сокот треба да се попрецеди низ газа.
Изведенки
попрецедува несв.
попрецедуваат