а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрецвета

попрецветаат
Вид збор: Глагол, свршен
Овене малку, во помала мера.
Англиски: wilt
Примери:
Розите во дворот попрецветаа.
Изведенки
попрецветува несв.
попрецветуваат