а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попретопи

попретопат
Вид збор: Глагол, свршен
Претопи малку, во помала мера (маст, руда, метал).
Англиски: melt
Примери:
Тој попретопи малку од маста.
Изведенки
попретопува несв.
попретопуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК