а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попресука

попресукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Пресука, пресуче малку, во помала мера.
Примери:
Старицата го попресука конецот.
Изведенки
попресуче св.
попресучат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи