а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрестраши

(се) попрестрашат
Вид збор: Глагол, свршен
Се ослободи малку од стравот.
Примери:
Таа се попрестраши од темницата и влезе во собата.
Изведенки
попрестрашува несв.
(се) попрестрашуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи