а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрестегне

попрестегнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пристегне, стегне уште малку.
Примери:
Тој го попрестегна товарот со јажето.
2. (се попрестегне) Се пристегне, се стегне уште малку.
Примери:
Момчето се подотера, се попрестегна пред да излезе пред неа.
Изведенки
попрестегнува несв.
(се) попрестегнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи