а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрестане

попрестанат
Вид збор: Глагол, свршен
Прекине, запре малку некакво дејство.
Англиски: cease
Примери:
Тој попрестана да свири за да наслушне што зборуваат.
Дождот попрестана да паѓа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи