а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попресрами

(се) попресрамат
Вид збор: Глагол, свршен
Се ослободи малку од срам, се пресрами малку.
Примери:
По некое време тој се попресрами и фати да зборува.
Изведенки
попресрамува несв.
(се) попресрамуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи