а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попресоли

попресолат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави малку повеќе сол од потребното.
Примери:
Таа малку ја попресоли салатата.
Изведенки
попресолува несв.
попресолуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи