а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попресипе

попресипат
Вид збор: Глагол, свршен
Претури, прелее малку нешто од еден сад во друг.
Примери:
Тој попресипа малку вода од бокалот во чашата.
Изведенки
попресипува несв.
попресипуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи