а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попресили

попресилат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Напрегне, вложи сила малку повеќе одошто може и треба.
2. (се попресили) Се напрегне, се пресили малку.
Изведенки
попресилува несв.
(се) попресилуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи