а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попресигне

(се) попресигнат
Вид збор: Глагол, свршен
попресегне
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. попресига несв.
(се) попресигаат
2. попресигнува несв.
(се) попресигнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи