а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попресече

попресечат
Вид збор: Глагол, свршен
Пресече малку, донекаде.
Примери:
Тој попресече од лебот и го стави во чинијата.
Изведенки
1. попресечува несв.
попресечуваат
2. попресекува несв.
попресекуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи